Notebook Bios Arızası

 

Bios Arıza ve Bios Arıza Sebepleri

Bios, Temel Giriş/Çıkış Sistemi anlamına gelen İngilizce Basic Input/Output Systems kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır.

Bios Arıza ve Bios Arıza Sebepleri

Bios, Temel Giriş/Çıkış Sistemi anlamına gelen İngilizce Basic Input/Output Systems kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır.

gisayar kapalı iken düğmesi açılarak sisteme elektrik akımı verildiğinde, güç kaynağı diğer donanımlar ve anakartı uygun gerilimde beslemeye başlar. Anakartta bulunan yonga seti(chipset) işlemciye bir boşaltma “reset” sinyali gönderir. Böylece işlemci devreye girmiş olur ve BIOS programını devreye sokar. BIOS tüm donanımı kontrol ederek doğru çalışıp çalışmadıklarını denetler. Herhangi birinde bir hataya rastlandığında BIOS markasına göre değişmek üzere uzun bip sesi duyulur. Sistem tarafından otomatik tanınması için bir çok donanıma (ekran kartı vb.) kendine özgü BIOS konmuştur. Sistem BIOS u donanımların BIOS unu da devreye sokar. Ekran kartının BIOS u devreye girdiğinde kartla ilgili bilgiler ekranda görülür ve kaybolur. Daha sonra sistem BIOS u ile ilgili bilgiler ekrana gelir. Burada BIOS un markası, sürümü,tarihi ve anakartla ilgili bilgiler yanında CMOS ayarına geçilmesi için basılması gereken tuş belirtilir. BIOS bellek ve diğer donanımı kontrol ettikten sonra CMOS da belirtilen sürücülerden sırası ile işletim sistemine yükleme(boot) bilgilerini arar. Eğer sürücüde bu bilgilerin (işletim sisteminin) bulunmadığı disket veya CD varsa hata mesajı verir. Bu durumla genellikle disket sürücüde disket unutulup sistem açıldığında karşılaşılır. Disket çıkarılıp herhangi bir tuşa basılınca işletim sistemini yüklü olduğu sürücüyü(genellikle C olarak adlandırılan disktir.) bulur ve işletim sistemini yüklemeye başlar. Bu arada tak- calıştır aygıtlarını tanır, bunların bir listesini ekranda görüntüler ve işletim sistemini yükler.

1. CMOS Pili “CMOS Checksum Eror” veya “CMOS Battery Dead”
2.PC Açılmıyor
3.Bilgisayarım Kilitleniyor
4. Setup Şifresi problemi
5. Bilgisayarınıza Açılış Şifresi Vermek
6. ROM ve FLASH RAM silinmesi
7. CMOS
8. BIOS Versiyon yükseltme problemleri
9. IRQ’ çakışması

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir